Jak dbać o biżuterię?
1. Unikaj kontaktu biżuterii z wodą
Większości wzorów biżuterii szkodzi bezpośredni kontakt z wodą. Zawarte w wodzie składniki mogą wpływać na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom. Dotyczy to w szczególności pereł i masy perłowej, która jest delikatna i wrażliwa. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą czy myciem naczyń.
2. Detergenty i biżuteria to nie jest dobrana para
Składniki detergentów używanych w kuchni oraz łazience, a także kosmetyków: lakierów, dezodorantów i perfum, mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii wykonanym z kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), powodując ich matowienie lub rozwarstwianie.
3. Delikatność
Kamienie szlachetne i naturalne oraz perły, które zdobią biżuterię są szczególnie narażone na wypadanie, pękanie, zahaczenia, a także inne uszkodzenia powstałe w konsekwencji zdarzeń losowych. Biżuterię należy zdejmować przed rozpoczęciem prac domowych, przed pójściem spać, przed przystąpieniem do uprawiania sportów i innych zajęć
4. Złocenie
Złocenie na biżuterii podlega naturalnemu ścieraniu. Wpływ na ścieranie ma częstotliwość noszenia, dlatego unikajmy zakładania biżuterii podczas wykonywania prac domowych, a także zdejmujmy ją kładąc się do snu. Biżuteria będzie tracić złocenie także w kontakcie z wodą, perfumami i innymi kosmetykami oraz w zależności od pH skóry. Zmiana barwy biżuterii nie wynika z wady produktu i nie podlega reklamacji.